UYKUSUZLUK (İNSOMNİA) TEDAVİSİ

Bu yazıda uyku bozukluğu uykusuzluk (İnsomnia) dır. İnsomnia (uykusuzluk)

Zaman zaman hepimiz uyku ile ilgili problemler yaşayabiliriz, ama burada asıl önemli olan şey bu durumun sürekli hal almasıdır. Sürekli bir hal aldığında ise artık bizim günlük yaşantımızı olumsuz etkilemeye başlar ve bu gibi durumları da uyku bozuklukları diye nitelendiririz.

Uykusuzluk / İnsomnia nedir:

Uykusuzluk yani İnsomnia’yı, yatağa yattığınız zaman ilk etapta uykuya dalamama ve uykudan uyanamama, dinlendirmeyen uyku olarak ta adlandırabiliriz.  Bu tip rahatsızlıkları olan kişiler gündüz olduğunda aşırı yorgunluk hissi yaşarlar ve kendilerini hiç dinlenmemiş hissederler ve gün içerisinde düşünce ve hareketlerinde yavaşlama,  verimliliklerinde azalma ve bunlara bağlı olarak hırçınlık, huzursuzluk gibi duygu alanındaki değişimlere de yol açar. Maalesef toplumumuz da %10-15 arasında kronik uykusuzluk görülmektedir. Aslında burada uykunun saatinden çok kalitesi önemlidir. Yani ne kadar dinlendiriyor, sizi ne kadar rahatlatıyor ve siz uyandığınız da kendinizi ne kadar zinde hissediyorsunuz.

Sebebleri nelerdir?

Birçok sebebi olabilir örneğin tıbbi, sosyal, ekonomik, psikolojik gibi.  Ve bunlara ek olarak günlük yaşamda yapılan herhangi bir değişiklik, iş veya aile yaşamındaki stresli durumlarda insomniaya neden olabilir. Ya da bunlara ek olarak yatmadan önce veya gün içerisinde alınan kafein, alkol, sigara, aşırı çikolata gibi yeme veya içmeye bağlı geçici bir sorun olabilir. Eğer çok hassas biriyseniz çok az miktardaki kafein bile sizin uykunuzu kaçırmaya yeter. İki tip insomnia vardır ve birincisi çevresel faktörlere (ışık, ses, gürültü)bağlı olarak ortaya çıkarken, ikinci tipte sağlık problemleri, ağrı veya sancılar, kullanılan ilaçlar, alkol ya da psikiyatrik bozuklukları kapsar.  Birinci tip uykusuzluk varsa kişi kendisine uyuyamayacağına dair yatağa girmeden önce telkinler vermeye başlar ve bu hal daha yatağa girmeden kişide gerginliğe ve huzursuzluğa yol açar. Bundan sonrası da malum uyku yine kaçmıştır. Ve bu düşünceler, gerginlik ve stres kısır bir döngüye dönüşür.  Bu gibi durumlarda profesyonel yardım şarttır.

Neler yapılabilir?

Uykusuzuluk, uyku bozuklukları arasında tanısı en çabuk konulabilen türdür, bir uzmana başvurmadan önce evde kendi kendimize sorunun kaynağını arayabiliriz, yatmadan önce yediklerimizi ve içtiklerimizi gözden geçirebiliriz, ya da biz çok hassas bir kişi isek gün içerisinde aldığımız kafein, sigara veya çikolata gibi yiyecek ve içeceklerden uzak kalarak sebebin onlar olup olmadığını anlamaya çalışabilirz, ve sonrasında eğer uykusuzluk bunlara bağlı değilse, muhakkak bir uzmandan yardım almak uykumuz ile birlikte hayatımızı düzene sokacaktır. Şimdilik kaliteli uykular.

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
ÖZGÜVEN YOKSA BAŞARMAKTA YOK

Özgüven kişinin kendini nasıl gördüğü ne kadar değerli hissettiğinin göstergesidir. Kişi kendisi hakkında olumsuz düşünüyor, hiçbir şeyi başaramadığını, ve sürekli...

Kapat