SINAV STRESİ

Sınav stresi gençleri nasıl etkiliyor?

Gençlerin sınav kaygısı taşımasında ailenin etkisi nedir?

Aile ve gençler bu durumda neler yapmalı?

Maalesef son zamanlarda çocuklarımız her geçen gün yeni bir sınav sistemi ve yeni bir sınav stresi karşı karşıya. Sınavların artmasıyla birlikte gençlerimizin çocuklarımızın da sınav kaygıları artmaya başladı. Aslında sınav stresi ve kaygısının artmasının en büyük nedeni, sınava girmeden önce gençlerin üzerlerinde hissettikleri psikolojik baskı ve başarısız olma korkusudur. Stres başlı başına sınav kaygısını tetikleyen bir etmendir. Bunun yanı sıra kişinin sınava yeterince hazırlanmaması, ailenin beklentilerinin yüksek olması da sınav kaygısını arttıran diğer unsurlardandır. Çünkü kişi ailelerinin beklentilerini karşılayamayacağını düşündüğünde, işin en başında etkili ve verimli çalışmaktan vazgeçebilir. Ve sınav günü yaklaştıkça pişmanlık ve suçluluk duygusu çoğaldığı için sınav stresi de giderek artar.

Sınav stresinden kurtulmak aslında çokta zor değildir. Sınava hazırlanan kişi öncelikle düzenli yaşaması gerekir. Uyku saatleri düzenli, yeterli düzeyde olmalı ve yemekler düzenli yenmeli, çay, çeşitli kafein ve bunun gibi uyarıcı maddeler içeren içeceklerin aşırı derecede tüketilmemesi aynı zamanda spor yapılması gerekir. Çünkü yapılan fiziksel egzersizler vücuttaki kasların ve sinirlerin gevşemesiyle birlikte vücudu rahatlatacağı için, beynimizi algıya daha açık bir hale getirecektir. Bir ders programı yaparak mümkün olduğunca o programa bağlı kalmakta çok önemlidir, çözülen soru sayısından öte, çözülen soruların sağladığı verim önemlidir.

Şu anda üniversite sınavının ikinci basamağına çok az kaldı ve burada ailelere çok büyük ödevler düşüyor. Ailelerin çocuklarından beklentileri büyük olabilir ama bunu sık sık dile getirip,  tehtid etmek onları başarısızlığa sürükleyen nedenlerdendir. Onlar bizim evlatlarımız ve ne olursa olsun onlara arkalarında olduğumuzu söylemek onların sınava yönelik motivasyonunu arttıracak ve sınav stresini azaltacaktır

Sınavlar bizi gideceğimiz yere götüren araçlardır bu yüzden de aileler kesinlikle çocuklarını sınavdaki performansına göre değerlendirmemeliler. Sonuçta bu sınav hayatın sonu değildir, aksine bir başlangıçtır ve sizler elinizden geleni yaptıysanız, bu son günler de, onlara destek olduğunuzu, sınav stresini, kaygısını birlikte yenebileceğinizi ve yanlarında olduğunuzu gösterin.

 

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
ÇOCUKLARDA BEYİN GELİŞİMİ

İlk zamanlarda bilim adamları, çocuklarda beyin gelişimi ve öğrenmenin tamamıyla genlere bağlı olduğunu öne sürseler de son zamanlarda yapılan araştırmaların...

Kapat