Pedagog Nedir?

Pedagog Nedir? Çocuk psikolojisi hakkında

Pedagog Nedir? Çocuk psikolojisi hakkında

Pedagog Nedir?

Pedagog nedir? Pedagogun psikologtan farkı nedir? Çocuk psikoloğu hangi tedavi yöntemlerini kullanır sorularının cevaplarını bu makalemizde vermeye çalışacağız.

Pedagoji kelimesi global olarak eğitim öğretim tekniklerini; insanın en verimli şekilde nasıl öğrenebildiğini inceleyen etimolojik bir kavram olarak ortaya çıkmışken, özellikle ülkemizde çocuk psikoloğu ile eş anlamlı kullanılır hale gelmiş; pedagog deyince akla çocuk psikolojisi üzerine uzmanlaşmış ilgili terapi yöntemlerini uygulayan uzman psikologlar gelir olmuştur.  Bu anlam değişiminde pedagog kelimesinin önceki yüzyıllarda Danimarka’da okul öncesi roman çocukların eğitim ve rehabilitasyonuna yardımcı olmak amacıyla çalıştırılan kişiler için kullanılmış olmasının da etkisi olmuştur. Daha sonra günümüzde olduğu gibi pedagog sıfatıyla anılan kişiler pedagojinin meslek olarak görülmesiyle birlikte çocukları hayata hazırlayan, sosyal yetenekler kazanmasına yardımcı olan, kültürel değerleri aşılayan öğretmenler olarak görülmeye başlamışlardır.  Bugün akademik bir derece olarak üniversitelerde eğitimi verilen pedagoji çocukların mental ve sosyal gelişimlerine yardımcı olmak üzere çocuk psikolojisi üzerine uzmanlaşmış psikologlar yetiştirmektedir.

Ülkemizde 82 öncesi lisans bölümü olarak üniversitelerimizde yer alan pedagoji bölümü kaldırılıp yüksek lisans anabilim dalları oluşturulmuş lisansta ise Psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölüm mezunlarına pedagog olarak atanma yetkisi verilmiştir. Ancak uzman bir pedagog olmak için lisans sonrası pedagoji de uzmanlık zaruri olarak görülmektedir.

Psikoterapi merkezlerinde çalışan uzman pedagoglar çocuğun yaş grubuna göre farklı psikoterapi yöntemleri uygulayabilirler. Genelde yaş gruplaması 0-6, 6-12, 12-18 kategorilerine göre yapılır. 6 yaşına kadar olan çocuklarda görülen genel problemlerden bazıları ayrılık kaygısı, tuvalet eğitimi, yas süreci, aşırı utangaçlık, korku ve fobiler, tırnak yeme, parmak emme, dikkat eksikliği/hiperaktivite, yeme bozuklukları, dil ve konuşma bozuklukları, uyku sorunları, saldırganlık, kardeş kıskançlığı, takıntılar üzerine olabilir. Pedagog çocuk ile birlikte ailenin çocuğa karşı olan tutumlarını da ayrıntılı bir şekilde inceler

 

Bazen okul sürecine kadar ailenin göremediği sorunlar kendisini çocuğun okula başladığı 6-7 yaşlarından sonra ortaya çıkarabilir. Mesela sonradan ortaya çıkan davranış ve uyum problemleri; öğrenme güçlüğü, aşırı sinir küfür, disleki, okul ile birlikte başlayan depresyon, uyku sorunları, alt ıslatma gibi sıkıntılar bunlardan bazılarıdır. Bu problemlerin altında yatan sorunları ancak uzman bir pedagog ortaya çıkarabilir.

 

12 yaşından yetişkinliğe kadar olan süreç ise çoğunlukla bireyin kendini daha iyi tanımaya başladığı ergenlikle birlikte ortaya çıkabilir. Bu yaştaki genç-çocuklara yüklenen aşırı sorumluluk da bazı problemleri tetikleyici görev üstlenir. Sosyal fobi, agresyon, güven eksikliği, depresyon, dil ve konuşma bozuklukları, sınav kaygısı, kompulsif takıntılar, panik atak gibi psikolojik problemler ortaya çıktığı bu aşamada çözülmezse ileride tanı ve tedavi süreci daha da zor olabilir.
Uzmanlıklarını çocuk psikolojisi üzerine yapmış pedagog psikologlarımıza uzmanlarımız sayfasından ulaşabilirsiniz. İstanbul pedagog ve psikolog sayısı açısından son derece zengin şehirlerden biri olmasına karşın, gerçekten sorunlara çözüm olabilecek uzman bir terapist bulmak ne yazık ki kolay olmamaktadır. Merkezimizle tanıştıkdan sonra hayatları değişen diğer referanslarımıza ana sayfadan ulaşabilirsiniz.

Pedagog Nedir? Çocuk psikolojisi hakkında

 
Pedagog hakkındaki diğer makalelerimize ulaşmak için tıklayın: Pedagog

Psikolog Bilgileri

MZB Yazılım

Önceki yazıyı okuyun:
öfke
EŞİMİN ÖFKESİNE ÇARE BULAMIYORUM

Evlilikte belki de en çok şikayet edilen ve kontrol edilmeye çalışan duygulardan biri öfke dir. Evlilik terapisti ister istemez kişiler...

Kapat