işte mutsuzluk

İŞ’TE MUTSUZLUK: PAZARTESİ SENDROMU

Eskiden beri günler hakkında aklımıza yerleşen bir önyargı vardır: Toplum olarak cumayı haftasonun başı ve bir parçası olarak görürken, haftasonunun bitmesiyle başlayan pazartesini olumsuzlaştırır, haftanın ilk iş günü olduğu için ardına ” pazartesi sendromu ” gibi olumsuz sıfatlar takarak kullanırız. Peki iş psikolojisini araştıran uzmanlara göre gerçekten haftanın en olumsuz günü pazartesi mi?

Amerika’da Vermont Üniversitesinde pazartesi sendromu ile ilgili yapılan araştırmada araştırmacılar Dodds ve Danforth dört yıl boyunca online platformlarda milyonlarca twitter mesajı, 2.4 milyon bloğu ve 10 milyon cümleyi analiz ederek hiç de beklenilmeyen sonuçlarla karşılaştılar.

HAFTANIN EN MUTSUZ GÜNÜ HANGİSİ?

Aslında pazartesi en stresli ve mutsuz hissettiğimiz gün değil. Dahası da var: Bu araştırmayı yapan matematikçiler, insanların en mutlu oldukları günün pazar, en mutlu oldukları ikinci günün ise pazartesi olduğunu buldular. İster inanın ister inanmayın, pazartesi gününü diğer hafta içi günlerden genelde daha mutlu geçiriyoruz. Çünkü haftasonunun getirdiği pozitif enerjinin izleri pazartesi gününe de geçiyor.

Elbette pazartesi günü mutsuz olduğumuza kendimizi şartlandırarak her haftanın başı tatsız bir gün yaşamamız mümkün!Ama bunun nedenini pazartesiye ya da başka bir güne yormak yerine işe gitmenin neden bizi mutsuz ettiğini, işteki ve hayatımızdaki hangi etmenlerin içimizdeki bu olumsuz duygulara neden olduğunu iyi bir şekilde araştırmalıyız.

Eğer her pazartesi günü motivasyonunuz düşüyorsa vedeğiştirmek için elimden bir şey gelmiyor diyorsanız, yorgun ve isteksiz olarak haftaya başlıyorsanız bir uzmandan yetişkin psikoterapisi için destek almayı unutmayınız.

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
iyi aile terapisti
İYİ AİLE TERAPİSTİ HER EVE LAZIM

Bazen hızlıca akıp giden hayatlarımızda işimizi ya da sosyal hayatımızı birey olarak daha fazla ön plana çıkardığımızda, ailede içindeki sorunlar...

Kapat