ÖZGÜVEN YOKSA BAŞARMAKTA YOK

özgüven

PSK. ÖMÜR ÇABUK

Özgüven kişinin kendini nasıl gördüğü ne kadar değerli hissettiğinin göstergesidir. Kişi kendisi hakkında olumsuz düşünüyor, hiçbir şeyi başaramadığını, ve sürekli ne kadar beceriksiz olduğunu düşünüyor ve yapabildiklerinden öte yapamadıklarını görüyorsanız özgüven eksikliği yada özgüveninizle alakalı problemler yaşıyor olabilirsiniz.

Özellikle çocukluk yıllarında gelişen ve ergenlikle beraber yerine oturduğunu düşündüğümüz özgüven, kişinin hayatını olumlu yada olumsuz bir şekilde etkileyen önemli faktörlerdendir.

Ergenlik dönemlerinde kimseye hayır diyemediği için bir çok kötü alışkanlığı edinmiş, kendisi gibi davranmak yerine insanların onayladığı şekilde davranan, sadece insanlara uyum sağlamak için kendi hoşuna gitmeyen davranışları gösteren çocuklarımızın sayısı azımsanmayacak derecededir. Ortama ve bulunduğumuz çevreye uyumlu davranış göstermek sağlıklı bir davranış biçimidir, ama mantığınızla ve kişinin özü ile uymayan davranışlar söz konusu olduğunda karşımızdakine hayır diyebilmek, fazlasıyla özgüven gerektirir.

Ailelerin bu konuda çocuklarına destek olabilmeleri açısından, onlara sorumluluk vermeleri, ve onlara güvendiklerini inandıklarını göstermeleri ve bunu hem sözel hemde davranışsal olarak göstermeleri, çocuklarının yaşamlarının ileriki yıllarında da daha sağlıklı karar vermelerini ve daha sağlam ayaklarının üzerinde durmalarını sağlayacaktır.

Maalesef özgüveni eksikliği yaşayan kişilerde kendileri ile ilgili kronik olumsuz düşünceler mevcuttur. Bir işi yaparken, yapamayacaklarına odaklanırlar ve başarısız olduklarında ise hep kendilerini suçlarlar. Eğer başarılı olurlarsa, bu başarıyı kendilerine değil, şansa veya başkasına yükleyerek, yine kendilerinin hiçbir etkisinin olmadığını iddia ederler. Gelecekleri için hep umutsuz düşünceleri vardır, bu yüzden de kişide sürekli olarak kaygı, öfke,depresif ve suçluluk duygusu hakimdir. Bir başka deyişle özgüven sorunu, psikolojik bir çok rahatsızlığa adeta davetiye çıkarmaktadır.

 

Özgüveninizi geliştirmek istiyorsanız

Öncelikle olumlu özelliklerinizi bir kağıda dökün ve belirli zamanlarda okuyun. Çevrenizde ki özgüveni yüksek kişilerin davranışlarını gözden geçirin ve onların nasıl bu kadar özgüven sahibi olabildiklerini onları bu noktayı neyin getirdiğini bulmaya çalışın.Hobiler edinin, sosyal aktiviteler yapın, başarılı olduğunuz yönleri keşfetmeye çalışın. Bir işe başladığınızda olumsuz telkinler yerine, olumlu telkinlerle kendinizi başarıya teşfik edin. Başardığınızdada kendinizi ödüllendirmeyi veya tebrik etmeyi unutmayın. Özgüveniniz olduğu sürece başarıya daha yakın olursunuz. Kendinizi sevin ve kendinize saygı gösterin.

Unutmayın herkes herşeyi başaracak diye bir kaide yok. Hepimiz zaman zaman başarısız olabiliriz ama bu bizim hiçbir şeyi başaramayacağımız anlamına gelmemektedir. Kendinizi ve yaptıklarınızı sakın küçümsemeyin ve kendinize hakkettiğiniz değeri vermekten korkmayın… Eğer içinizdeki özgüven eksikliği ile baş edemiyorsanız uzman psikolog ve psikiyatristlerden destek alın.

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
yeme bozukluğu
YEME BOZUKLUĞU: ANOREKSİYA VE BULİMİA

Bu yazıda kadınlarda çok sık görülen bir yeme bozukluğu hastalığından bahsedeceğiz. Anoreksiya nervosa bir çeşit yeme bozukluğu olraka tanımlanır ve...

Kapat