iyi aile terapisti

İYİ AİLE TERAPİSTİ HER EVE LAZIM

Bazen hızlıca akıp giden hayatlarımızda işimizi ya da sosyal hayatımızı birey olarak daha fazla ön plana çıkardığımızda, ailede içindeki sorunlar ve kopukluklar nasıl olsa bir gün düzelir diyerek hayatımızın arka raflarına kaldırılıyor. Bugün iyi aile terapisti ve danışmanları, özellikle medyanın, internet bağımlılığının, stresli iş hayatının, aşırı bireyselciliğin aile sistemine getirdiği sorunları çözmeye çalışıyor.

Sağlıklı aile, yoluna çıkan her türlü soruna karşın büyümeye ve gelişmeye devam eden ailedir. Bu aileler işlevlerini yerine getirebilen ailelerdir. Sağlıksız işlev gösteren ailelerde; rollerin birbirine karışması, ailedeki hiyerarşinin bozulması, çatışma yönetiminde yetersizlik, problem çözme becerilerinin azlığı, iletişimde birbirine karışık mesajlar verme gibi özellikler görülür. Aile sisteminde bu tür problemler olduğunda bu durum kaçınılmaz olarak ruhsal sağlıkla ilgili problemleri de beraberinde getirmektedir.

Her 10 gençten 1’nin medya bağımlısı olduğu, sohbet etmekten ziyade artık oturma odalarında herkesin elinde bir tabletle ya da telefonla uğraştığı ailelerde yine en büyük görev ebeveynlere düşüyor. Ailede çoğu zaman çocuktan iletişim kurmasını ve kendi tercihlerini bırakarak aileyle zaman geçirmesini istediğimizde eğer ebeveynler kendileri bunu uygulamıyorsa ailedeki ilişkiler düzelmiyor.

İyi aile terapisti evliliğinizde ve ebeveyn tutumlarınızda size yol gösterir, ama asıl emeği ve çalışmayı onlar değil, yol tavsiyesini alarak o yolu yürüyecek olan ebeveynler göstermelidirler. Ailenize iyi bir bahçe gibi gereken önemi ve bakımı gösterdiğinizde, hem iş, hem sosyal hayatınızda zaten çok daha mutlu ve huzurlu bir geleceğin sizi beklediğini göreceksiniz.

 

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
istanbulda psikolog
İSTANBULDA PSİKOLOG ARAMAK

İstanbul hem güzelliklerin, tarihin, durmak bilmez enerjisiyle sınırsız aktivitelerin şehri; hem de hızın, stresin, trafik kornalarının ve durmak bilmeyen bir...

Kapat