fobi

FOBİ NEDİR?

Fobi bir tür korku olmasına rağmen korku ile arasında bariz bir fark vardır. Fobi ile korku arasındaki en belirgin fark fobinin  irrasyonel (mantık dışı) korkunun ise rasyonel (mantıklı) olmasıdır.

Fobi bir nesneden bir olaydan bazen bir süreçten mantık dışı bir biçimde kişinin korkması durumudur. Aslında kişiyi bu derece yoğun korkutacak bir durum veya olgu olmamasına rağmen kişinin hayatını olumsuz etkilemektedir. Yaygın fobi türleri: açık alan fobisi (agora fobi), kapalı alan fobisi (klostrofobi), yükseklik fobisi, yılan fobisi, böcek fobisi, kan fobisi gibi. Fobiler sadece yukarıda bahsettiğimiz alanlarla kısıtlı değildir, her türlü nesne veya her türlü olay fobi olabilir, kişiden kişiye toplumdan topluma göre fobi türleri gelişebilir ve değişkenlik gösterir.  Fobiler kişinin gündelik işlevlerini kısıtlarken, yine gündelik yaşamlarını sağlıklı bir biçimde yaşamalarına engel olmaktadır.

Fobisi olan kişi günlük hayatında ciddi endişeler gösterir, kaçınma duygusunu yaygın olarak gösterir. Kendini güvende hissetmediği alanlardan uzak durur ve kendisini emin ve güvende hissettiği ortamlarda yaşamaya çalışır. Normalde yapabileceği işleri, fobileri yüzünden erteler veya o işlerden kaçınır.

Fobinin farklı sebepleri vardır. Öğrenme yoluyla, genetik yolla veya bir stresin, yaşanmış kötü bir deneyimin tetiklemesi sonucunda kişide fobi gözlemlenebilir. Özellikle ailede fobik bir birey varsa kişinin fobik olma ihtimali artar.

Aslında fobilerden kurtulmak mümkün, aşama aşama üstüne gitmek veya çivi çiviyi söker mantığı ile hareket etmek faydalı olabilir. Mesela böcek veya örümcek korkusu olan bir kişi önce örümceklerle ilgili bir kitap okuyabilir, sonra fotoğraflarına bakabilir, sonra yavaş yavaş örümceği uzaktan seyredebilir. Genellikle fobi türlerinde korkulan olayın veya nesnenin üstüne gitme yöntemi kullanılmaktadır. Tabiî ki sonuç olarak, kişi ile yapılan görüşme sonrasında en doğru yöntem hakkında karar verilir ve kişiye en uygun olan tedavi biçimi ne ise o uygulanır. Kişinin bir terapist yardımı ile egzersizler yapması kişiye çok yardımcı olacaktır, çünkü terapist üstüne gitme yöntemini uygularken merdivenin basamaklarının nasıl tek tek çıkılacağı konusunda kişiyi doğru yönlendirecek bir öğretmen gibidir. Oysa kişi tek başına üstüne gitme yöntemini kullanırsa, aşamaları çok iyi bilmediği için yılma, kaçınma gibi eğilimler göstereceği için, kişi kendine fayda yerine zarar verebilir.

Eğer sizinde günlük yaşamınızı olumsuz etkileyen fobileriniz olduğunu ve bunlarla kendi başınıza baş edemediğinizi düşünüyorsanız, muhakkak bir uzmandan yardım almalısınız.

Fobisiz günler…

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
kompleksler
KOMPLEKSLER

Günümüz toplumunda genel geçer yargıların dışındaki her şey, anormal olarak adlandırılıyor.  Ve bu anormal olarak nitelendirdiğimiz şeyler, kompleks adı altında...

Kapat