evlilik

EVLİLİĞİNİZİ KURTARMANIN 7 YOLU

Problemli bir evlilik oldukça stresli ve hayatınızı etkileyen bir durum olsa da, tamir edilmesi aslında umduğunuzdan daha kolay olabilir. Önemli olan problemler karşısında doğru müdahaleyi yapabilmektir. Halk arasında “cicim ayları” olarak bilinen evliliğin ilk zamanlarındaki heyecan sonsuza dek sürmediğinden, çiftler zamanla birlikte yaşamak için bazı özel becerilere sahip olmak zorundadırlar. Çoğu evlilik, çiftler bu becerilerden yoksun olarak yetişmiş oldukları için sona erer. İşte aşağıda sağlıklı bir evliliği sürdürmenin ve problemlerini yenmenin 7 yolu:

1. Yardım almak için erken davranın
Evliliklerde ilk problemler çıkmaya başladığında çiftler ne yazık ki uzun süre profesyonel yardım almak için beklerler. Hatta bazen ailelerinden ve çevrelerinden destek almaları bile zaman alır. Böylece yardım alınmayan bu zamanda uzun süreli bir mutsuzlukla ilişkiniz zedelenir, çaresizlik ve bıkkınlık duyguları tek başına sorunları aşamadığınız için ilişkiye hakim olur.

2. Sözlerinizi elekten geçirin
Araştırmalara göre en mutlu çiftler tartışırken akıllarına gelen her eleştiriyi söylemeyen, özellikle hassas konularda kırıcı fikirlerini kendilerine saklayanlardır. İlişkide dürüstlük önemli bir erdem olmakla birlikte, her doğruyu her yerde söylemenin zararları yararlarından fazladır. Her sözün karşı tarafta nasıl bir duygu uyandıracağını düşünerek ve sözlerinizi elekten geçirerek konuşun.

3. Tartışmalarınızda çözümü amaçlayın
Tartışmalar genelde bir tarafın problemlerine çözüm aramak yerine suçlayarak konuşmasıyla başlar. Amaçsız eleştiri ve öfke tartışmaları alevlendirir. Problemleri daha sakince ortaya koymak ve kimseyi suçlamadan çözüme odaklanmak iki tarafı da rahatlatır.

4. Eşinizin sizi etkilemesine müsaade edin
Eşlerin birbirlerinin etkisine açık olması başarılı evliliklerin sırlarından biridir. Fikirlerinizde esnek olun. Mesela eşiniz şöyle diyebilir: “Bu akşam dışarı çıkmak zorunda mısın? Çok işim var ve çocuklarla ilgilenmen harika olur.” Eğer planlarınızı onun için değiştirebiliyorsanız bu eşiniz tarafından kendisine değer verildiği ve desteklendiği şeklinde algılanır. Her konuda olamıyorsanız da bazı konularda esnek olmak ve fedakarlık etmek evlilik bağlarınızı kuvvetlenir.

5. İyi ilişki standartlarınızdan ödün vermeyin
Yanlış davranışlara tolerans göstermek geçici bir çözüm yolu olmakla birlikte uzun vadede yanlışın alışkanlığa dönüşmesine neden olur. Özellikle şiddet ve hakaret gibi incitici davranışları kabul etmediğinizi ilişkinizin başında belli edin. Çözüme ulaşmak uzun bir zaman gerektirse bile standartlarınızdan vazgeçmeyin.

6. Tartışmayı sonlandırmada uzmanlaşın
Tartışma çığırından çıkmadan sonlandırabilmek ve kırgınlığı tamir edebilmek beceri gerektirir. Eğer tartışma alevlenecek gibi gözüküyorsa 20 dakikalık bir ara iki tarafın da sakinleşmesini sağlayabilir. Espri anlayışınızı ve konuyu değiştirme becerilerinizi kullanın. Problemi tekrar ele aldığınızda onu anladığınızı ve görüş ayrılıklarınız olsa da karşı takımda değil aynı takımda olduğunuzu hissettirin.

7. Pozitif durumlara odaklanın                                                                                                                                

Mutlu evliliklerde çiftler tartışırken ilişkileri ve eşleri hakkında beş kat daha fazla pozitif ifadeler kullanırlar. Bardağın dolu tarafını görün. İlişkinizdeki güzel tarafları söyledikten sonra probleminiz hakkında konuşmayı deneyin. Pozitif olmanın gerginliği aldığını ve çözümsüz kavgaları engellediğini göreceksiniz.

Ekibimizdeki uzmanlardan evlilik/çift terapisi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
disiplin
DUYGUSAL CEZA VE DİSİPLİN

Disiplin denildiğinde akla ilk gelen şey ceza oluyor, fakat bilmemiz gereken şey şudur ki disiplin ceza vermek değildir. Disiplin hayatı...

Kapat