EN BÜYÜK TATİL “PAYLAŞMAK”

EN BÜYÜK TATİL “PAYLAŞMAK”

Yeni bir yıla adım atarken birkaç gün bile olsa tatilimizin olması sevdiklerimizle zaman geçirebileceğimiz anlamına geliyor. Ancak bazılarımız yılın bu zamanını heyecanla ve özlemle hazırlanan bavullarla beklerken, bazılarımız uzun süredir kaçınılan aile ilişkileri ve bitirilmemiş kırgınlıkları düşünerek tatilin göz açıp kapayıncaya dek geçmesini ümit ediyor. Mevsimin değiştiği, güneşin gün boyu görünmediği bu günlerde bir de geçmişin ağlarına takıldıysanız yeni tatil, zorlayıcı bir deneyime dönüşebilir…

Bir dönem düşünün ki zamanı sıfırlayan bir saatin altında adeta her şeyin bir anda çözülmesi, herkesin iyi hissetmesi istenir. Yeni yılda yeni bir insan olmanız istenir. Oysa çok kısa zaman önce aile üyelerinizden biriyle kavga etmiş, çok yakın bir arkadaşınız kaybetmiş ya da işinizde büyük bir problem yaşamış olabilirsiniz. Beklentileriniz ve yaşadıklarınız birbirinden olabildiğince uzaktır. Dünya ayaklarınızın altında kayarken o an hiç kimseye yaklaşmak istemiyor olabilirsiniz. “Beni rahat bırakın” diye bağırır kafanızın içindeki ses. “Sizi çok seviyorum, ama beni rahat bırakın”.

Oysa rahat bırakılmak ailemizle paylaşamadığımız ya da halledemediğimiz meseleleri en fazla bir sonraki tatile kadar erteleyebilir. Sizi seven gözler geri çekilir. Sizi tekrar görecekleri güne kadar bazen öfke bazen endişe ile dolarlar. Sorunları aylar sonrasına atmak pek de iyi bir çözüm yolu değildir. Çünkü içinizdeki yük her geçen sene artarak sabır valizlerinizi taşınmaz hale getirebilir. Artık gerçekten sevdiklerinizi göremeyecek kadar yorgun hissedebilirsiniz.

En güzeli, yas dönemini atlattıktan sonra yaşadıklarınızı inkâr etmek veya saklamak yerine olduğu gibi kabul etmektir. Sevdiklerinizi, ailenizi değiştirmeye çalışmak ve suçlamak yerine onları olduğu gibi kabul etmektir. Akrabalarınızdan birisi düşüncesizce şakalar yapıyorsa, öteki aşırı bencilse, bir diğeri sizi anlamıyorsa ne olmuş? Bu özellikler ne sizin hatanız, ne de sizin düzeltebileceğiniz durumlar; insan ancak kendi isterse değişebilir… Onların olumlu özelliklerine odaklanmaya ve paylaşımlarınızı bunun üzerinden yapmaya ne dersiniz?

Belki de sıkıntılarınızı paylaşınca başkalarını sıkacağınızı düşünüyorsunuz ve tatildeki esas gerginliğinizin nedenini bu oluşturuyor. Öyle ya, herkes mutluyken onlara nasıl dert anlatacaksınız? Aslında bütün bu korkular daha yaşamadığımız gelecek hakkında kehanetlerde bulunmaktan kaynaklanıyor. Sevdiklerinize bir tutam dert verip, onlardan bir tutam mutluluk almak bir alışverişten daha fazlasıdır, çünkü o an içerisinde birbirinize bağlanmış, geçmişin ve geleceğin korkularına karşı birlikte güçlenmiş olursunuz.

Bu yüzden sevdiklerinizi rahat bırakmayın, birlikte geçirebildiğiniz o kısacık zamanı paylaşmakla geçirin.

En büyük tatil “paylaşmak”tır.

En güzel yeni yıl, geçmişi valizlerden çıkarıp, gardroplara asarak en hafif halinizle tatile çıkmaktır.

Sevdiklerinizle nice mutlu senelere,

 

Psikolog Cemile Akdağ Çebi

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
OKULA UYUM PROBLEMİ

İlköğretime yeni başlamak, çocuğun yaşamındaki en önemli olaylardan bir tanesidir. Çocuk bu dönemde doğup büyüdüğü kendini güvende hissettiği aile ortamından...

Kapat