çocuk gelişimi

EYVAH BİZ BİR AİLEYİZ

ÇOCUK GELİŞİMİ VE AİLE OLMAK

Çocuklarımız doğduğu günden itibaren eğitilmeye hazırdır ve çocuk gelişimi çocuğun eğitimi ile doğru orantılıdır. Anne ve baba olabilmek kolay değildir, her ne kadar kolay gibi görünse de hem anneye hem de babaya bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte çok büyük ödevler düşer. Çünkü okul öncesi eğitim çocuğun zekâ gelişimi, kişilik gelişimini etkileyen en önemli zaman dilimini içerir.

Anne sütünün ne kadar önemli olduğu bir çok uzman tarafından doğrulanmıştır, bebeğin zeka gelişimine katkı sağladığı kadar onun sağlığını ve psikolojik durumunu da etkiler. Annenin bebeğine dokunması bebeğin ağrılarını dindirdiği de yapılan birçok araştırma sonucunda ortaya konulmuştur. Her şeyden önce anne ve baba, çocuğuna karşı kendine düşen ödevleri yerine getirmelidir. Sadece anne ya da sadece babanın ilgilenmesi çocuğun gelecek hayatında ki başarısını ve başarısızlığını, olumlu ya da olumsuz biçimde etkileyecektir. Bilindiği üzere çocukların zeka gelişiminin %70’i 0-6 yaş döneminde tamamlanmaktadır.

Anne ve baba eğer aşırı baskıcı ve müdaheleci bir tavır sergilerse, çocukta özgüven eksikliği,  gelişim geriliği anne ve babaya aşırı bağımlılık veya uyumsuzluk gibi davranışlar gözlemlenir. Bu yüzden anne ve baba çocuğa çok fazla baskı yapmaktan kaçınmalıdır.

Günümüzde kişiler bilgiye ulaşmada ve bilgiyi elde etmede hiçbir sıkıntı çekmiyor, çocuk gelişimi ve eğitimi ile ilgili birçok kitap bulunmakta ve uzmanlar tarafından televizyonda sürekli buna yönelik programlar yapılmakta, kişiler bunları dikkate almalı ve çocuğun doğduğu günden ay-ay sene-sene gelişimi ve eğitimi hakkında bilgiler edinmeli.  Anne ve baba çocuklarını ellerine aldıklarında ne yapacağı konusunda endişelidirler ve çocukları her ağladığında paniğe kapılabilirler, bazen bir ağrısı veya sancısı olduğunda ağlayan çocuğunuz, bazende sadece huysuzluk veya şımarıklığından ağlayabilir bunları ayırt edebilmek içinde aileninde bu çocuk eğitimi konusunda kendilerini eğitmeleri gerekmektedir. Yoksa anne ve babaalr çocukların elinde oyuncağa dönerler. Bu yüzdende ebeveynler mutsuz olurlar ve bu mutsuzluk çocuklarına ve onların geleceklerine de olumsuz bir şekilde yansır.

Eğer eyvah biz bir aileyiz demek istemiyorsanız, çocuk gelişimi ve eğitimine yeteri kadar önem vermeliyiz.

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
affetmek
AFFETMEK BÜYÜKLÜKTÜR

Bugün affetmenin faydaları ve affetmemenin zararlarından bahsedeceğim. Maalesef hepimizin problemler yaşadığı ve unutamadığı hatta bazılarımızın affedemediği birileri vardır. Oysa affetmek...

Kapat