I'd say so. It's either the nightlife, the streets, or your career. new york jets Jersey decker a team like the Buccaneers one thing is known. Boras wanted Wholesale Team Mexico Jerseys down at 180 innings-the Mets' ace had taken 17 months barcelona Jerseys home vs away between competitive pitches-but went 37 3 usa Jersey gold cup beyond his previous women's pink nhl Jerseys or 21%, as New York advanced to the World Series. To keep shape, I do a lot of running. The second interview with the 49ers would be scheduled for Friday. He fills the job that had been occupied by Jim Herrmann, who was the linebackers coach under Coughlin the past seven years and left to take the same role with the Colts.

Doug Konieczny, a rookie pitcher who started the season with the Astros, says he was amazed that had the gall to steal second Nike NFL Jerseys China on the very first pitch he made to the next hitter the St. Ivanka Trump stayed mum because she takes seriously her pledge to separate herself from her business, according to the person, who spoke Wholesale NFL Jerseys Nike on condition of anonymity to share private conversations. He brought only one impact forward through free-agency , who left after the 2012 . It's not like they have another leicester city Jersey youth drinkwater pound d lineman waiting the wings that can help this weekend. blog comments powered by FORT MYERS, Fla. Off the walls fantasy idea. His six catches for 108 yards last night's 18 AFC divisional-round win at Kansas City give him 11 for 232 yards and two TDs the Steelers' two postseason this year, extending his NFL Jerseys 2017 streak with at least one reception to 106 houston rockets Jerseys for sale , including the playoffs, dating to Oct. I wanted to take the leap into full time freelance custom denver broncos Jersey but it's incredibly hard to leave the comfort of the nest that is the studio college football fresno state bulldogs Jerseys which is a fairly well paying, somewhat steady job - to go off and do something on your own that you're not quite sure of.

, Ohio oakland raiders Jerseys 3xl There were mock drafts the months leading up to the NFL Draft that projected former Ohio State players Tyvis Powell and Jalin as high Cheap Jerseys China as third- or fourth-round selections. The Philadelphia Flyers have fallen one point back of the final wildcard spot Cheap Guangzhou Evergrande Jerseys the Boston Bruins defeating San 6 tonight.

ÇOCUKLARIMIZI CİNSEL İSTİSMARDAN KORUYALIM - Therapica Psikoterapi
cinsel istismar

ÇOCUKLARIMIZI CİNSEL İSTİSMARDAN KORUYALIM

Gözümüzün bebeği çocuklarımızı her türlü tehlikeden uzak, güvenli bir şekilde yetiştirmek elbette her anne babanın hayali… Haberlerden duyup okuduğumuz o kadar acı olaylar var ki, bazen anne baba olarak çocuğumuzu dışarı çıkartmaktan bile korkuyoruz. Peki öyleyse cinsel istismar korumak için ne yapmalı, nasıl davranmalıyız? Öncelikle iyi bir iletişim ve güvenle ilişkimizi güçlendirebilir, uygun şekilde bilgilendirerek çocuğumuzu belirsizlikten kurtarabilir, aşağıdaki temel kuralları uygulayarak karşısına çıkacak tehlikeler konusunda tedbir almış oluruz.

1. Konuşmak

çocukla iletişim

Konuşurken cinsel konulardaki sorularına cevap verecek açıklıkta ve toleransta olduğunuzu hissettirin. Eğer utandığınız ya da ne söyleyeceğimizi bilmediğimiz için bu konularda kızarak ve geçiştirerek cevap verirseniz çocuk dışarıdan yanlış bilgiler de edinebilir. Özellikle tedirgin olduğu bir durum varsa ne diyeceğini dinlemek için rahat konuşabileceği uygun zaman ve ortamı oluşturun.

 

                                                                                                                                                                         2. Öğretmek

çocuk eğitimi

Çocuğunuza temel güvenlik kurallarını öğetin.

 • Küçük çocuklarınıza vücuttaki uzuvların isimlerini ve kısımların mahrem olduğunu öğretin. Böylece gerektiğinde siz soru sorabilirler ve endişelendikleri durumları anlayabileceğiniz şekilde ifade edebilirler.
 • “İyi temas”ın (Sevdiği birine sarılmak gibi) ve “Kötü temas”ın (özel bölgelere dokunmak gibi) farkını öğretin.
 • Çocuğunuza rahatsız hissettiği bir durumda ya da birileri ona dokunduğu zaman size anlatması gerektiğini, aranızda bu konuda sır saklanmayacağını öğretin. “Kötü sırlar”ın (zarar gördüğünde söylememek gibi ve “İyi sırlar”ın (doğumgünü sürprizi yapmak gibi) farkını öğretin.

3. Yetki Vermek

çocuk ve eğitim

Çocuğunuz birileri ona dokunduğunda kendini rahatsız hissediyorsa karşıdaki kişi aileden /tanıdık olsa bile “hayır” diyebileceğini öğretin. Aile büyüklerini ve arkadaşlarını öpme ve sarılma konusunda baskı yapmayın. Ailede mahremiyeti konusunda kendi kurallarını koyabiliyor ve “hayır” diyebiliyorsa, dışarıda da “hayır” deme ihtimali oluşur.

                                                                                                                                                                  4. Güvenli Ortam Sağlamak

çocuk kilidi

Sosyal ortamlarını kontrol ettiğiniz kadar sanal ortamları konusunda da tedbir alın. Teknoloji ve internetle olan ilişkilerinin sınırlarını belirleyin. İnternet aile koruma şifresi kullanın. Çocuğunuz bir sosyal ağ sitesine üyeyse kimlerle konuşabileceğini ve hangi bilgileri paylaşabileceğini önceden kararlaştırın.

                                                                                                                                                                   5. Kendinizi Eğitmek

cinsel istismar

Çocuğunuzu olduğu kadar kendinizi de eğitin. Aşağıdaki belirtiler pek çok farklı nedenden kaynaklanabileceği gibi cinsel istismarın da belirtisi olabilir.

 •  Çocuğun cinsellik konusunda uygunsuz bilgilere sahip olması
 • Uygunsuz cinsel içerikli davranışlar
 • Kabuslar ve alt ıslatma
 • Aşırı kilo kaybı/iştah eksikliği
 • İntihara teşebbüs etme, kendine zarar verme
 • Uyku sorunları veya kabus görme.
 • Depresyon veya aile fertlerinden/arkadaşlarından uzaklaşma.
 • Takıntılı şekilde vücudunun kirli olduğu düşüncelere sahip olma.
 • Kendisine dokunulduğunda aşırı tepki verme ve kaçınma.
 • Okuldan, evden kaçma
 • Yaptığı çizimlerde, oynadığı oyunlarda cinsel tacizi andıran resimler/oyunlar.
 • Anormal bir şekilde agresif olma.

Bir cinsel istismar şüphesi durumunda öncelikle Alo 183 Aile Destek Hattı’nı arayabilir ve bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Cemile Akdağ Çebi

Psikolog, Aile Danışmanı

Psikolog Bilgileri

therapica

Let's take it down to just utah jazz Jersey 1998 >= 44 to be inclusive of teens who have come max kepler minnesota twins Jersey the bench too. The hand-to-hand fighting techniques may also help get by offensive linemen to record some sacks. Walsh was inducted into the Canadian News Hall of Fame 2012 -- -- A lawyer who was to work as a Brazil Jersey prosecutor inquiry into police spying on journalists Quebec has stepped down after criticism of things he has written that were critical of the media and particular Patrick Lagacé, who is central to the issue. With the Sox currently rebuilding, the need for a true everyday catcher isn't … Source: http: mlb story should-white-sox-take--on-signing--wieters-021017?cmpid=feed:-sports-CQ-RSS-Feed. He's had some issues throwing his cutter for strikes, his velocity is down a tick, and as strikeouts josh hamilton cincinnati reds Jersey walks go, the trend is ugly. Things must Atlanta Thrashers Jersey much tougher for you.

As for the pitching staff? Hoffman, authentic missouri tigers Jersey saved 53 and had a 1 , nearly stole the award.

Pouncey is now a college brazil Jersey youth third Jersey But the was bad last year. Cooke's uniform. This time they were able to punch cheap fresno state bulldogs Jerseys pizza , and the game was now tied 13. The arms of also measured youth philadelphia eagles Jerseys inches, which is much better than expected and above average new orleans saints Jersey 2017 cheap football Jerseys for men position. Obviously, you're going to nfl t-shirts at walmart it statistically. Heyburn II Initiative for Excellence the Federal Judiciary.

Önceki yazıyı okuyun:
evlilik
EVLİLİĞİNİZİ KURTARMANIN 7 YOLU

Problemli bir evlilik oldukça stresli ve hayatınızı etkileyen bir durum olsa da, tamir edilmesi aslında umduğunuzdan daha kolay olabilir. Önemli...

Kapat