cinsel istismar

ÇOCUKLARIMIZI CİNSEL İSTİSMARDAN KORUYALIM

Gözümüzün bebeği çocuklarımızı her türlü tehlikeden uzak, güvenli bir şekilde yetiştirmek elbette her anne babanın hayali… Haberlerden duyup okuduğumuz o kadar acı olaylar var ki, bazen anne baba olarak çocuğumuzu dışarı çıkartmaktan bile korkuyoruz. Peki öyleyse cinsel istismar korumak için ne yapmalı, nasıl davranmalıyız? Öncelikle iyi bir iletişim ve güvenle ilişkimizi güçlendirebilir, uygun şekilde bilgilendirerek çocuğumuzu belirsizlikten kurtarabilir, aşağıdaki temel kuralları uygulayarak karşısına çıkacak tehlikeler konusunda tedbir almış oluruz.

1. Konuşmak

çocukla iletişim

Konuşurken cinsel konulardaki sorularına cevap verecek açıklıkta ve toleransta olduğunuzu hissettirin. Eğer utandığınız ya da ne söyleyeceğimizi bilmediğimiz için bu konularda kızarak ve geçiştirerek cevap verirseniz çocuk dışarıdan yanlış bilgiler de edinebilir. Özellikle tedirgin olduğu bir durum varsa ne diyeceğini dinlemek için rahat konuşabileceği uygun zaman ve ortamı oluşturun.

 

                                                                                                                                                                         2. Öğretmek

çocuk eğitimi

Çocuğunuza temel güvenlik kurallarını öğetin.

 • Küçük çocuklarınıza vücuttaki uzuvların isimlerini ve kısımların mahrem olduğunu öğretin. Böylece gerektiğinde siz soru sorabilirler ve endişelendikleri durumları anlayabileceğiniz şekilde ifade edebilirler.
 • “İyi temas”ın (Sevdiği birine sarılmak gibi) ve “Kötü temas”ın (özel bölgelere dokunmak gibi) farkını öğretin.
 • Çocuğunuza rahatsız hissettiği bir durumda ya da birileri ona dokunduğu zaman size anlatması gerektiğini, aranızda bu konuda sır saklanmayacağını öğretin. “Kötü sırlar”ın (zarar gördüğünde söylememek gibi ve “İyi sırlar”ın (doğumgünü sürprizi yapmak gibi) farkını öğretin.

3. Yetki Vermek

çocuk ve eğitim

Çocuğunuz birileri ona dokunduğunda kendini rahatsız hissediyorsa karşıdaki kişi aileden /tanıdık olsa bile “hayır” diyebileceğini öğretin. Aile büyüklerini ve arkadaşlarını öpme ve sarılma konusunda baskı yapmayın. Ailede mahremiyeti konusunda kendi kurallarını koyabiliyor ve “hayır” diyebiliyorsa, dışarıda da “hayır” deme ihtimali oluşur.

                                                                                                                                                                  4. Güvenli Ortam Sağlamak

çocuk kilidi

Sosyal ortamlarını kontrol ettiğiniz kadar sanal ortamları konusunda da tedbir alın. Teknoloji ve internetle olan ilişkilerinin sınırlarını belirleyin. İnternet aile koruma şifresi kullanın. Çocuğunuz bir sosyal ağ sitesine üyeyse kimlerle konuşabileceğini ve hangi bilgileri paylaşabileceğini önceden kararlaştırın.

                                                                                                                                                                   5. Kendinizi Eğitmek

cinsel istismar

Çocuğunuzu olduğu kadar kendinizi de eğitin. Aşağıdaki belirtiler pek çok farklı nedenden kaynaklanabileceği gibi cinsel istismarın da belirtisi olabilir.

 •  Çocuğun cinsellik konusunda uygunsuz bilgilere sahip olması
 • Uygunsuz cinsel içerikli davranışlar
 • Kabuslar ve alt ıslatma
 • Aşırı kilo kaybı/iştah eksikliği
 • İntihara teşebbüs etme, kendine zarar verme
 • Uyku sorunları veya kabus görme.
 • Depresyon veya aile fertlerinden/arkadaşlarından uzaklaşma.
 • Takıntılı şekilde vücudunun kirli olduğu düşüncelere sahip olma.
 • Kendisine dokunulduğunda aşırı tepki verme ve kaçınma.
 • Okuldan, evden kaçma
 • Yaptığı çizimlerde, oynadığı oyunlarda cinsel tacizi andıran resimler/oyunlar.
 • Anormal bir şekilde agresif olma.

Bir cinsel istismar şüphesi durumunda öncelikle Alo 183 Aile Destek Hattı’nı arayabilir ve bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Cemile Akdağ Çebi

Psikolog, Aile Danışmanı

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
evlilik
EVLİLİĞİNİZİ KURTARMANIN 7 YOLU

Problemli bir evlilik oldukça stresli ve hayatınızı etkileyen bir durum olsa da, tamir edilmesi aslında umduğunuzdan daha kolay olabilir. Önemli...

Kapat