çocuk korkuları

ÇOCUĞUM KORKUYOR

 

Çocuklarımızın bilindiği gibi çeşitli korkuları olabilir ve bu korkular görünen veya görünmeyen nesnelere karşı verilen tepkilerden ibarettir, bu tepkiler kimi zaman fark edilmeyecek kadar küçük olmakla birlikte, bazen de tam aksine büyük tepkilerde olabilir. Siz de çocuğum korkuyor diye endişeleniyorsanız bu yazı sizi ilgilendiriyor.

Korkunun en belirgin özelliklerinden biri ise onun ani ve beklenmedik zamanlarda birdenbire ortaya çıkmasıdır. Korkular çocuğun psikolojik veya fizyolojik veya yaşadıkları çevreye göre şekillenirler. Çocuk ve korku denildiğinde akla ilk olarak iki tür korku gelir, öğretilmiş ve içgüdüsel korkular. İçgüdüsel korkular çocuğumuzun bebeklik dönemi itibariyle kendini göztermeye başlar. Hayaletlerden veya aniden duyulan seslerden korkma gibi ve bu tip korkulara karşı verilen tepkileri genellikle irkilme olarak adlandırılır. Diğer yandan öğretilmiş korkular ise aile bireyleri veya arkadaş çevresi tarafından öğretilen korkulardır, örneğin, uyumazsan seni polise veririm, sen yemeğini yemezsen komşunun çocuğu yer, yada beni dinlemezsen seni hayaletler kaçırır gibi.

Fakat çocukların en büyük korkuları terk edilmektir aileleri tarafından bırakılma korkusudur ve bu korkuları sırasıyla karanlık korkusu,  , hayal ürünlerinden, canavarlardan ve hayalet gibi aslında var olmayan şeylerden korma, yalnızlık ya da bir yerden düşmek, yüksekten ve birilerini kaybetmek gibi korkular takip eder ve  çocukların bazı korkular yersizken bazıları ise gereklidir.

ilk bir sene bebekler ebeveynlerinden ayrılmaktan ve terk edilmekten korkarken aynı zamanda yabancılardan korkarlar. 2 yaşlarına gelene kadar ise büyük hayvanlardan, yüksek seslerden ve büyük nesnelerden korkarlar. 3-4 yaş arasında anne babanın terk etme korkusunun yanında karanlık korkusu ortaya çıkmaya başlar. 5 yaşlarına gelindiğinde yabancı ve tanımadığı kişilerin ve bilmediği dünyanın kendisine zarar verebileceği duygusu ve vücutlarına zarar gelebileceği duygusu hakim olmaya başlar. 6 yaş civarında ise bu korkulara doğaüstü varlıkların korkusu eklenir. (hayalet, canavar, uzaylı vs). 7 ve 8 yaşlarında ise bu korkular yerini günlük yaşamda karşılaşabileceğini düşündüğü tehlikeleri içeren daha mantıksal korkular olarak ortaya çıkar. 9 yaşlarında ise okul başarısı ve başarısızlığı hatta ölüm korkusu gibi güncel hayata yönelik korkularla tanışırlar.

Aileler çocuklarının bu tip korkular karşısında ne yapmalı?

Terk edilme korkusu karşısında anne ve babasının çocuğa sık sık onu ne kadar sevdiklerini ve yanında olduklarını hatırlatmaları gerekiyor, ve bir yerlere gideceklerinde yalan söylemek yerine çocuklarına mantıklı açıklamalar yapmaları. En önemlisi de çocukların korkuları ile alay etmemek küçümsememektir. Yapmamız gereken şey korkuların üzerine yavaş yavaş gitmektir. Örneğin deniz korkusu olan bir çocuğa denizi önce uzaktan göstererek sonra yakınına giderek ayaklarını sokarak alıştıra alıştıra bu korkuyu yenmesine yardımcı olmak gerekir. Çocuklarımızın korkularının boyutuna göre onlara yardımcı olmaya çalışmalıyız ve gerektiğini düşündüğümüzde bir uzmana danışmakta bizler için iyi bir yol gösterici olabilir.

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
alışveriş bağımlılığı
ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI

Hayat öyle bir şeydir ki alış veriş üzerine kurulmuştur, doğduğumuz andan itibaren nefes alıp vermeye başlarız. Ve bu bizim ilk...

Kapat