bayram trafiği

BAYRAM TRAFİĞİ VE AGRESİF SÜRÜCÜLER

Bayram bitti ve şehir dışına çıkan arabalar uzun bir araba kuyruğu ile birlikte İstanbul’a geri dönüyor. Özellikle İstanbul gibi nüfusun yoğun olduğu bir şehirde şoför koltuğunda siz oturuyorsanız, trafik gününüzün en önemli stres kaynağı haline gelebiliyor.

İş hayatında ve özel hayatında sakinliğiyle tanınan kişilerin bile trafikte çileden çıktıklarına, öfke kontrollerini kaybettiklerine şahit olabiliyoruz.

Peki trafikte yaşanan kazaların üçte birinin nedeni olarak gösterilen agresif araç sürme davranışı kimlerde nasıl oluşuyor?

Öz Kimliğin Bir Yansıması: Bazı sürücüler araçlarını kendilerinin bir uzantısı ya da parçası olarak görürler. Hepimiz hayatımızda böyle kişiler tanıyoruzdur. Araçlarına dokunulduğunda sanki kendi canları yanar ya da sollandıklarında kendilerini aşağılanmış hissederler. Halbuki trafikte kimsenin kimsenin kişiliğiyle alıp veremediği yoktur. Olsa olsa aşırı hız yapan ya da sizi sollayan biri kendi kişiliğine odaklanmıştır. Özellikle öz-kimliğini oluşturma aşamasında olan gençler, kendi arabalarını ve sürüş becerilerini gösterme ihtiyacını diğerlerinden daha fazla hissederler.

Zamanın Verdiği Baskı: Özellikle bir yere geç kalındığında sürücüler geç kalınan zamanı daha hızlı sürerek ve diğer sürücüleri hızlı sürmeye zorlayarak telafi etmek isterler. Her zaman bir kaygı ve riski de beraberinde getiren bu durum, sürücüler trafiğin payını da hesap edip ona göre biraz daha erken çıktıklarında büyük ölçüde azalacaktır.

Aşırı Kontrolcülük: Kendini özel mülkünde zanneden ya da trafik polisi gibi diğer sürücülerin araba kullanışına karışan sürücülerin sayısı da hiç de azımsanacak gibi değildir. Bu sürücüler adaleti ve trafiğin akışını sağlamanın kendi görevleri olduğuna inanırmış gibi davranırlar. Diğer sürücü hatalı davrandığında onlara karşılık vermeyi, hadlerini bildirmeyi bir borç bilirler.

Kural Tanımamazlık: Araştırmalara, agresif sürücülerin yasaların çiğnemeye daha meyilli olduğunu gösteriyor. Toplumsal kuralları önemsemeden kendi kurallarına odaklanmak da agresif sürücülerin özelliklerinden biri olarak gözükmekte.

Kompulsif (Yineleyici) Davranışlar: Bazı agresif sürücüler, çoğu zaman takıntılı bir düşünceyle birlikte gelen, kişinin belli bir şekilde davranmaya zorunlu hissetmesi olarak bilinen kompulsif eğilimler gösterirler ve bu davranış onları rahatlattığı için riski göz ardı ederler.

Hangi tanıdıklarınız, dostlarınız yukarıdaki tanımlara uyuyor?

Eğer siz de trafikte agresif davranıyorsanız, hem kendinizi hem de sevdiklerinizi strese sokan davranışlarınızı tekrar gözden geçirin. Bu davranışlar gerçekten işe yarıyor mu? Bedeninize ve çevrenize  vadede yarardan çok zarar veriyor mu? Trafikte önünüzdeki araba yüzünden bir kaç dakika beklemek mi size daha çok şey kaybettiriyor, yoksa sevdiklerinizin yanında kontrolünüzü kaybettiğiniz bir anı göstermek mi? Kendinize sorun. Trafik kurallarına uymak ve diğer sürücünün hatasına uymamak gelecekteki pek çok trafik kazasını engelleyebilir. Bunun için trafiğe çıkmadan önce, trafikte sizi kontrol altına alan agresyonunuzu tanıyın, destek alın ve onunla başa çıkmak için direnin.

Therapica Psikoterapi Merkezi

(216)342 02 27

 

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
psikologlar
PSİKOLOGLAR VE KENDİNE İNANMAK

Psikologlar ve inanmak Yaşam koçları, fitness hocaları, diyetisyenler, psikologlar, pedagoglar, psikiyatristler... Bağdat Caddesi 'nde, Nişantaşı 'nda, Kadıköy 'de, Üsküdar 'da...

Kapat