annebabarolleri

EVLİLİKTE ANNE BABA ROLLERİ

Evlenmek kadın ve erkeğin hayatında bir dönüm noktasıdır. Evlilik bir nevi bireysel yaşamdan toplumsal yaşama geçiştir. İki farklı kişinin, kişiliğin bir araya gelmesi ve bir arada yaşamayı kabullenmesi sürecinin başlangıcıdır. Muhakkak ki her bireyin hayalinde çocuk sahibi olmak vardır. Bu yüzden çiftler evlendikten sonra hemen çocuk sahibi olmak isteyebilirler. Burada en önemli konu, bireylerin anne baba rolleri için ne kadar hazır olduklarıdır. Daha bireyler henüz eş olmayı kabullenmemişken çocuk sahibi olmaya karar vermek ve bu konuda acele etmeleri, evliliğe zarar verebilir. Kişiler bir arada yaşamayı kabullenmeye başladığı ve kendilerini anne baba rolleri için hazır hissettiklerinde çocuk sahibi olmaları, hem kendileri hem de çocukları için daha sağlıklı bir yaşama adım atmalarını sağlar.

Çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra baba adayına çok önemli roller düşmektedir, anne adayının hormonal değişiklikleri yüzünden içinde bulunacağı duygusal değişiklikler için ona destek olmak baba adayının en önemli görevlerindendir. Gebelik ve gebelik sonrasında kadınlar daha duygusal daha hassas olurlar, erkeklerin bu anlamda eşine karşı daha özverili olmaları ve eşlerini anlamaya çalışmaları gerekir.

Maalesef eşler çocuk sahibi olup anne ve baba rollerini üstlendikten  sonra yaptıkları hatalardan biri eş rolünü unutup sadece anne ve baba olmaya odaklanmalarıdır. Her şey çocuklarının ekseni etrafında dönmeye başlar, ve eşler birbirlerine vakit ayıramaz olurlar, böyle bir durumda eşler arasında sıkıntı başlar ve bu sıkıntı da çocuğa yansır. Sağlıklı bir birey yetiştirebilmek için sağlıklı bir ilişki yaşamak gerekir,  her şeyin yerini ve zamanını iyi ayarlamak gerekir.

Daha mutlu bir aile yaşantısı için öncelikle eşler sevgili kimliklerini kaybetmemeli ve bu kimliklerinin yanına birde anne ve baba kimliklerini eklemelidir.

Unutmayın çocuğunuzun yeri ayrıdır, eşinizin yeri ayrı ve her ikisi de ihmal edilmemelidir. Bir tanesinin ihmal edilmesi, çekirdek ailemizin içindeki huzursuzluğa ve mutsuzluğa neden olur…

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
madde bağımlılığı
ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI

Alkol ve madde bağımlılığı giderek büyüyen dünya sorunlarından bir tanesidir. Maalesef yapılan araştırmalar da bizi alkol ve madde bağımlılığının boyutu...

Kapat