madde bağımlılığı

ALKOL VE MADDE BAĞIMLILIĞI

Alkol ve madde bağımlılığı giderek büyüyen dünya sorunlarından bir tanesidir. Maalesef yapılan araştırmalar da bizi alkol ve madde bağımlılığının boyutu hakkında tüyler ürperten sonuçlara ulaştırıyor. Dünyada ve ülkemizde madde ve alkol kullanma yaşı 10-12 yaşlarına kadar düşmüş bulunmakta.  Son on yıl içerisindeki madde kullanan kişilerin sayısının artışı ve çocuk yaşta kullanmaya başlamak, ülkemizdeki bağımlılık sorununun üzerinde büyük bir ciddiyet ile durulması gerektiğini gözler önüne seriyor.

Alkol ve madde bağımlılığı kişiyi psikolojik ve fiziksel  açılardan olumsuz yönde etkilerken, diğer yanda kişinin sosyal hayatını yok ediyor. Psikolojik açıdan, kişinin hayatını olumsuz etkilediği ve çevresindekilere zarar verdiği görülmekte, dolayısıyla kişiyi önce eşi, dostu, ailesi terk etmeye başlıyor, çünkü kişi agresif tavırlarıyla farkında olmadan ailesini ve çevresindekileri yavaş yavaş kendinden uzaklaştırmaya başlıyor, evli ise evlilik hayatı tehlikeye giriyor. Kişi alkol veya madde bağımlısı olduğu maddeyi kullanmadığı zamanlarda etrafına karşı saldırgan tavır sergilerken, kullanma esnasında da ne yaptığını bilmemesi kişiyi telafisi mümkün olmayan sonuçlara götürüyor.

Bağımlığın sebepleri:

Kişinin aile yapısı, içinde bulunduğu ortam (çevre) kişilik, ve duygular en önemli faktörler arasında yer alıyor. Kişi ailesinde kendini dışlanmış ve ilgisiz hissettiğinde bazen ilgi çekebilmek amaçlı, bazen hayatına dair olumsuz etkilerden kurtulmak için, bazen de arkadaşlarının ısrarıyla bir defaya mahsus olmak üzere madde kullanımına veya alkole başlıyor. Fakat bu kullanım çoğu zaman bir defa ile sınırlı kalmıyor. Ve sonuç olarak kişi bağımlı olduğunu anlamakta ve kabul etmekte güçlük çekiyor.

Alkol veya madde bağımlısı bireyler yetiştirmek istemiyorsanız

Burada en büyük ödev her zaman olduğu gibi ailelere düşüyor, tedbiri önceden almak adına aile çocuklarının hangi saatte nerede, kimlerle olduğunu bilmeli ve çocuklarını bağımlılığın ne olduğu konusunda bilgilendirmeli. Aynı zamanda aile çocuğun sorunlarına yeteri kadar eğilmeli, çocuğun davranışlarında her hangi bir farklılık gözlemlediğinde, sorununun ne olduğuna dair onunla konuşmaya çalışmalıdır. Çocuğun kimliğine ve kişiliğine değer vermeli ve çocuğunuzun yaşına, zeka seviyesine ve becerilerine göre ilgi göstermeli ve onunla sorunları hakkında konuşurken anlayışlı olmaya özen göstermeli ve yardımcı olabileceğinizi ona göstermelisiniz.

Eğer bağımlı olduğunuzu veya çocuğunuzun bağımlı olduğunu düşünüyor ve bununla başa çıkamıyorsanız en kısa zamanda bir uzmandan yardım almalısınız.

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
çocuk gelişimi
EYVAH BİZ BİR AİLEYİZ

ÇOCUK GELİŞİMİ VE AİLE OLMAK Çocuklarımız doğduğu günden itibaren eğitilmeye hazırdır ve çocuk gelişimi çocuğun eğitimi ile doğru orantılıdır. Anne...

Kapat