alışveriş bağımlılığı

ALIŞVERİŞ BAĞIMLILIĞI

Hayat öyle bir şeydir ki alış veriş üzerine kurulmuştur, doğduğumuz andan itibaren nefes alıp vermeye başlarız. Ve bu bizim ilk alışverişimizdir. Fakat bugün asıl odaklanacağımız konu alışveriş türü bir dürtü kontrol bozukluğu olarak ta bilinen alışveriş bağımlılığı üzerinedir.

Alışveriş bağımlılığı: kısaca takıntılı alışveriş davranışı veya alışveriş bağımlılığı olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda genelde kadınlarda görülen bir dürtü kontrol bozukluğudur.  İhtiyacı olmadığı halde mağaza mağaza dolaşarak alışveriş yapan bir çok kadın alışveriş bağımlılığı için güzel bir örnektir. Engellenemez, durdurulamaz alışveriş yapma arzuları vardır, aldıkları şeyin işe yarayıp yaramaması onlar için hiç bir önem arz etmez. Bazı eşyalarının hala etiketli dolaplarda saklandığını veya henüz poşetinin bile açılmamış olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Alışverişlerinin bir amacı yoktur sadece sahip olma arzuları vardır, ne olduğu, ne kadar olduğu onlar için fark etmez.  Mutsuzluk ise alışverişi tetikleyen ve bu dürtüyü kontrol edilemez hale getiren faktörlerdendir. Fakat bu kadar alışverişi yaptıktan sonra suçluluk ve pişmanlık hisleri onları yer bitirirken, ikinci bir alışveriş dürtüsüyle pişmanlıkları kaybolur ve bu süreç kısır bir döngü halinde devam eder. Paralarının bitme olasılığına karşı kredi kartını yedeklemeleri olasıdır ve kişi zaman içerisinde sosyal çevresinden arkadaşlarından, dostlarından hatta ailesinden uzaklaşmaya başlar. Çünkü kendilerini kontrol edemedikleri için çevreleri tarafından kınanmak, hor görülmek istemezler, kendileri de yaptıklarının doğru olmadığını bildikleri için yanlışlarını başkalarından duymayı istemezler ve kaçış başlar. Açıkçası Bu tür davranışlar gösteren bayanları, alışveriş yapmaktan keyif alan bayanlarımızdan ayırmak gerekir.

ilk etapta yakın çevresinin ve ailesinin bu konudaki tutum ve davranışları kişiye önemli ve azımsanmayacak ölçüde yardımcı olacaktır. Kredi kartlarından mümkün olduğu kadar uzak durmak, iyi bir başlangıç olabilir. Ve alışveriş dürtüsü hakim olduğunda, başka bir davranış geliştirilebilir, mutfak ile ilgilenmek, çocuklarla vakit geçirmeye çalışmak gibi, kısacası dikkati başka bir yöne çekmeye çalışmak iyi bir yöntem denilebilir. Ve alışveriş yapmaya gidileceği zaman muhakkak bir liste yapılmalı ve listeye sadık kalınmalı, ve sınırlı para taşımakta fayda sağlayacaktır.

Fakat alınan bu önlemlere rağmen kişi kendisini engelleyemiyor, mutsuz oldukça alışveriş yapıyor ve alışveriş yaptıkça pişmanlık duymaya hala devam ediyorsa kişinin psikolojik destek alması gerekebilir.

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
tahammülüm kalmadı
TAHAMMÜLÜM KALMADI

Bu günlerde hepimizde her şeye karşı hiçbir şeye tahammül etmeme eğilimi var. Tahammülsüzüz, ortada hiçbir sebep yokken en ufak kıvılcımdan...

Kapat