affetmek

AFFETMEK BÜYÜKLÜKTÜR

Bugün affetmenin faydaları ve affetmemenin zararlarından bahsedeceğim. Maalesef hepimizin problemler yaşadığı ve unutamadığı hatta bazılarımızın affedemediği birileri vardır. Oysa affetmek uzun yaşamımızın ilk anahtarıdır. Bilindiği üzere insanın ruh haliyle sağlığı arasında hafife alınamayacak derecede bir bağ vardır. Bizim negatif duygu ve düşüncelerimiz bizleri hem psikolojik hem de fizyolojik açıdan etkiler. Dolayısı ile birini affetmediğimiz zaman vücudumuzda bazı tepkimeler meydana gelir örneğin, “Kalp hastalıkları nörolojik bozukluk ve hafıza kaybı riski büyür.”  Bunun nedenlerini ise şöyle açıklayabiliriz.  Bir olayı veya bir kişiyi affetmediğimiz takdirde üzerimizde oluşan psikolojik baskı zaman içerisinde kalp basıncının artmasına, kalp rahatsızlıklarına ve hormonal değişikliklere ve nörolojik bozukluklara sebep olur. Bu konuda yapılan pek çok araştırma vardır ve araştırmalara göre, negatif duygular kişilerin hormonal dengelerini bozar ve bu dengenin bozulmasıyla birlikte, bağışıklık sistemimizde de sorunlar ortaya çıkmaya başlar; şeker hastalığı yüksek tansiyon gibi.

Açıkçası yapılan bu araştırmalar gösteriyor ki olumlu düşünmek, sağlıklı olmanın bir diğer adıdır ve affetmek insanları hem ruhen hem de bedenen daha sağlıklı kılar. Ve yine Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre,  dinine bağlı kişilerde depresyon, stres ve akıl hastalıklarına yakalanma riski, diğerlerine oranla daha az olduğu görülmüştür. Bunun nedeni ise dinin “affetme” duygusunu teşvik etmesi ile ilgili olduğunu savunan Dr.  Benson “Din insanlara diğer kişileri affetmeyi öğütler. Bu yüzden dini inancı olanlar sorunlarını içlerinde biriktirmez ve hayatla daha kolay başa çıkar. Bu da depresyon ve stres gibi rahatsızlıklarla daha az karşılaşmalarını sağlar.” Diyerek affetmenin önemini hem bilimsel hem de dini açıdan ele almıştır.

Öyleyse bugünü milat alarak etrafımızda affedemediklerimiz varsa onları affetmeye ne dersiniz?  Kendimiz için bilhassa ruh ve beden sağlığımız için gelin affedelim ve negatif (olumsuz) düşüncelerimizden kurtulalım.

Psk. Ömür Çabuk

Psikolog Bilgileri

therapica

Önceki yazıyı okuyun:
iletişimsizlik
İLETİŞİM ÇAĞINDA İLETİŞİMSİZLİK

Günümüzün en büyük sorunlarından biride iletişim, insanlar birbiriyle ilişki kurmakta zorlanıyor ve iletişim çağında iletişimsizlik sorunu yaşıyoruz. Bu sorunun kaynağı...

Kapat